_______ _______

Vše o průjmu

Průjem je pro každého z nás nepříjemným stavem, který nás může postihnout doma, ale častěji mimo domov, třeba v práci nebo na dovolené. Jak se mu vyvarovat a co na něj skutečně zabírá?

CO JE TO PRŮJEM?

Průjem definujeme jako zrychlený průchod potravy zažívacím traktem, časté vylučování tekuté stolice a bývá provázen křečemi v břiše.

DRUHY PRŮJMŮ:

Podle doby průběhu se průjem dělí na akutní a chronický.

Příčiny průjmu mohou být různé a podle toho se i jinak léčí.

Nejčastější příčinou akutního průjmu bývá dietní chyba, např. nevhodná kombinace stravy, tučná jídle, přejídání apod. V tomto případě postačí přísná dieta, první den zcela bez jídla, druhý a třetí den např. vařená mrkev a rýže, suché pečivo a podobně. Nutný je dostatek tekutin, hořký černý čaj a k tomu užívat medicinální uhlí - dospělí 3-4x tablety 3-4x denně, tedy 9-16 tablet denně přípravku Carbo medicinalis. Pokud užíváte jiné léky je nutno dodržet dvou hodinový odstup užívání. Aktivní uhlí snižuje účinnost léků.

PRŮJEM MOHOU VYVOLAT I BAKTERIE A VIRY

Akutní průjem však může být způsoben otravou vyvolanou bakteriemi nebo viry.

U bakteriálního průjmu je nutné zahájit dietní a pitný režim a aktivní uhlí Carbo medicinalis vám pomůže z Vašeho zažívacího traktu odstranit toxiny produkované bakteriemi. Většinou je však nutná antibiotická léčba po konzultaci s lékařem nebo lékárníkem. Nespornou výhodou aktivního uhlí je jeho nízká cena.

U virových průjmů v našich zeměpisných šířkách se doporučuje použít léky s účinnou látkou cloroxinum - např. Endiaron.

Pokud však nenastane zlepšení do dvou dnů, nebo objeví-li se ve stolici krev, je nutno urychleně vyhledat lékaře. Trvá-li průjem déle jak 3 až 4 týdny je nutné zjistit příčinu a zajistit léčení pod dohledem lékaře

JAK POSTUPOVAT PO SKONČENÍ PRŮJMOVÉHO STAVU

Když průjem odezní je nutno upravit na několik následujících dní Váš jídelníček. Vyřadit syrovou zeleninu, celozrnné pečivo, fermetované sýry a mléčné výrobky. Doporučuje se zařadit lehká jídla, např. těstoviny, rýži, dušenou mrkev, suchary, starší pečivo, kompoty apod. a k pití nesycené minerální vody, zeleninový vývar apod. Aktivní uhlí Carbo medicinalis není samospasitelným přípravkem, ale díky vysoké absorpční schopnosti vychytává z trávícího traktu toxiny, bakterie a nadměrnou hnilobnou plynatost.

NEZAPOMEŇTE SI PŘIBALIT DO LÉKÁRNIČKY

Střevní infekce Vás může potkat nečekaně doma i na cestách, proto je vhodné mít v domácí i cestovní lékárničce tablety Carbo medicinalis a dále např. léky s účinnou látkou loperamid - např. Imodium, léky s účinnou látkou diosmectitum - např. Smecta, které budete užívat dle příbalového letáku.

PREVENCE

Základem prevence je ve všech případech přísné dodržování osobní hygieny. Vždy před jídlem dokonalé umytí rukou. Tuto zásadu je třeba naučit již malé děti. Nebezpečí průjmové infekce na nás může na veřejnosti čekat na každém kroku: v hromadné dopravě, na madlech nákupních vozíků, na počítačové klávesnici, na madlech dveří apod. Na dovolené, kde nemáme jistotu nezávadné pitné vody, např. v exotických krajinách apod., je nutno používat výhradně vodu balenou v originálních obalech a to i pro oplach ovoce, zeleniny a při ústní hygieně. K ochlazování nápojů nepoužívat ledové kostky. Zeleninu a ovoce je nutno opláchnout pitnou vodou a oloupat. Jídlo konzumovat jen tepelně upravené.

Doporučuje se preventivně používat probiotika, které Vám doporučí lékař nebo farmaceut v lékárně.

© 2020 Všechna práva vyhrazena. Vytvořil IT tým lékárny.